Solihull Championship “Albutt Relays” Race 2 of 2 (21st March 2017) - results

Many thanks to the staff of St Peter’s School for arranging and marshalling part two of the championships. It was a highly successful and well-organised event.

Year 7 Girls

  • Individual Results
  • Team Results
  • Runners competed in all four races
Pos Letter Name School Code Race 1 Race 2 Race 3
1 8 points Meigh, Beeton, Gahan SOLIHULL (A) Albutt 1 points - 7 Total points - 15 Final position - 1st=
2 7 points McLoughlin, McGrath, Murphy ST PETER'S (A) Albutt 1 points - 8 Total points - 15 Final position - 1st=
3 6 points Sophie, Penny, Parkin ARDEN (A) Total points - 6
4 5 points Ashford, Hosney, Carless ST MARTIN'S (A) Albutt 1 points - 6 Total points - 11 Final position - 3rd
5 4 points Steel, Eva, Endall TUDOR GRANGE (A) Albutt 1 points - 2 Total points - 6
6 3 points Sweeney, Sumner, Tobin ST PETER'S (B) Albutt 1 points - 5 Total points - 8
7 2 points Clarke, Chalkley, McLachlan LANGLEY (A) Total points - 2
8 1 point Enright, McGrath, Plester ST PETER'S (C) Total points - 1
9 Johnstone, Richards, Cummings ALDERBROOK (A) Albutt 1 points - 4 Total points - 4
10 Thomas, Bennett, Moloney LODE HEATH (A) Albutt 1 points - 1 Total points - 1
11 Harrison, Mandon, Potter ALDERBROOK (B)
12 Smith, Dawes, Richings ALDERBROOK (C)
13 Lewis, Knowles, Cooper SMITH'S WOOD (A) Albutt 1 points - 3 Total points - 3
14 Richards, Cooper, Higgins ALDERBROOK (D)
Content 2

Year 7 Boys

  • Individual Results
  • Team Results
  • Runners competed in all four races
Pos Letter Name School Code Race 1 Race 2 Race 3
1 8 points Abrahams, Adams, Stevens SOLIHULL (A) Total points - 8
2 7 points Hallissey, Eden, Swann ARDEN (A) Total points - 7
3 6 points Adam, McMahone, Thomas TUDOR GRANGE (A) Albutt 1 points - 3 Total points - 9 Final position - 3rd
4 5 points Z Blake, H Blake, McGrory ST PETER'S (A) Albutt 1 points - 8 Total points - 13 Final position - 1st
5 4 points Williams, Franklin, Barr LODE HEATH (A) Albutt 1 points - 7 Total points - 11 Final position - 2nd
6 No points for team of 2 runners Maidment, Griffin-Webb ALDERBROOK (A) Albutt 1 points - 6 Total points - 6
7 3 points Sheehan, Yarnold, Fitzpatrick ST PETER'S (B) Albutt 1 points - 2 Total points - 5
8 2 point Griffiths, Meehan, Awre ST PETER'S (C) Total points - 2
9 1 point Williams, Showel, McConnell ALDERBROOK (B) Albutt 1 points - 5 Total points - 6
10 Atkinson, Wheeldon, Michael LIGHT HALL (A) Albutt 1 points - 4 Total points - 4
11 Harrison, Robinson-Bule, Hemphill LODE HEATH (B)
12 Rose, Majid, Mensah SMITH'S WOOD (A)
13 Doyle, Keverly-Kearns, East ALDERBROOK (C) Albutt 1 points - 1 Total points - 1
Content 2

Year 8/9 Girls

  • Individual Results
  • Team Results
  • Runners competed in all four races
Pos Letter Name School Code Race 1 Race 2 Race 3
1 8 points Scott, Minshull, Gallagher ST MARTIN'S (A) Albutt 1 points - 8 Total points - 16 Final position - 1st
2 7 points Pease, Cowie, Llewelyn ALDERBROOK (A) Albutt 1 points - 6 Total points - 13 Final position - 2nd=
3 6 points Dalby, O'Malley, Reaper SOLIHULL (A) Albutt 1 points - 7 Total points - 13 Final position - 2nd=
4 5 points Draper, Murphy, Mannion ST PETER'S (A) Albutt 1 points - 5 Total points - 10
5 4 points Jay, Kirby, Cox ARDEN (A) Albutt 1 points - 3 Total points - 7
6 3 points Ellis, Downes, Moore ALDERBROOK (B) Total points - 3
7 2 points Clarke, Martin, O'Brien LANGLEY (A) Total points - 2
8 1 point McLeod, Jackson, Drew ST PETER'S (B) Albutt 1 points - 4 Total points - 5
9 Daniels, Calter, Murphy LIGHT HALL (A) Albutt 1 points - 1 Total points - 1
10 Green, Adebola, Barguss ALDERBROOK (C)
11 Lewis, Brain, Garland SMITH'S WOOD (A)
Content 2

Year 9 Boys

  • Individual Results
  • Team Results
  • Runners competed in all four races
Pos Letter Name School Code Race 1 Race 2 Race 3
1 8 points Visram-Cipoletta, Boake, Dunleavy SOLIHULL (A) Albutt 1 points - 3 Total points - 11 Final position - 3rd
2 7 points McLoughlin, Fleming, Chapman ST PETER'S (A) Albutt 1 points - 8 Total points - 15 Final position - 1st
3 6 points Williams, Fletcher, Bennett ARDEN (A) Albutt 1 points - 7 Total points - 13 Final position - 2nd
4 5 points Panayiotou, Steele, Masterson TUDOR GRANGE (A) Total points - 5
5 4 points Kirk, Hill, Hutchinson HEART OF ENGLAND (A) Total points - 4
6 3 points Juma, Noor, Lowe LANGLEY (A) Albutt 1 points - 6 Total points - 9
7 2 points Humble, Naylor, Veloso LANGLEY (B) Total points - 2
8 1 point Hart, Nurrish, Higgins LIGHT HALL (A) Albutt 1 points - 5 Total points - 6
9 Cyprus, Green ARDEN (B)
10 Appleyard, Whitefield, Ryan SMITH'S WOOD (A) Albutt 1 points - 1 Total points - 1
11 Fitzgerald, Ivory-Wilkes, Stringer LANGLEY (C)
12 Murtagh, Dodd, Maxwell ALDERBROOK (A) Albutt 1 points - 4 Total points - 4
13 McLeod, Dowse, O'Brien ST PETER'S (B) Albutt 1 points - 2 Total points - 2
14 Addis, Jagatia, Jackson ALDERBROOK (B)
15 Lindo, Wolstencroft, Franklin SMITH'S WOOD (B)
Content 2

Year 10/11 Girls

  • Individual Results
  • Team Results
  • Runners competed in all four races
Pos Letter Name School Code Race 1 Race 2 Race 3
1 8 points Cyprus, Crampton, Takwoingi ARDEN (A) Albutt 1 points - 8 Total points - 16 Final position - 1st
2 7 points Lowe, Hutchinson, Mayhew HEART OF ENGLAND (A) Albutt 1 points - 7 Total points - 14 Final position - 2nd
3 6 points Swinger, Weaver, Austin LANGLEY (A) Albutt 1 points - 6 Total points - 12 Final position - 3rd
4 5 points Angus, Mason, Albutt ALDERBROOK (A) Albutt 1 points - 4 Total points - 9
5 4 points Bray, Crockett, Barker ST MARTIN'S (A) Albutt 1 points - 5 Total points - 9
Content 2

Year 10/11 Boys

  • Individual Results
  • Team Results
  • Runners competed in all four races
Pos Letter Name School Code Race 1 Race 2 Race 3
1 8 points Hopewell, McLoughlin, Power ST PETER'S (A) Albutt 1 points - 8 Total points - 16 Final position - 1st
2 No points for team of 2 runners Symmons, Boot ALDERBROOK (A) Albutt 1 points - 6 Total points - 6
3 7 points Loose, McLachlan, White LIGHT HALL (A) Albutt 1 points - 7 Total points - 14 Final position - 2nd
4 6 points Chambers, Vinti, Coley ST PETER'S (B) Total points - 6
5 5 points Leng, Healy, Hodon ALDERBROOK (B) Albutt 1 points - 4 Total points - 9 Final position - 3rd=
6 4 points Marklew, Blakey, Jones LANGLEY (A) Albutt 1 points - 5 Total points - 9 Final position - 3rd=
7 3 points Harrison, Maidment, Covelth ALDERBROOK (C) Total points - 3
Content 2

Senior Girls

  • Individual Results
  • Team Results
  • Runners competed in all four races
Pos Letter Name School Code Race 1 Race 2 Race 3
1 8 points Thomas, Stables, Allwood ST MARTIN'S (A) Albutt 1 points - 8 Total points - 16 Final position - 1st
Content 2